Języki programowania

  W dzisiejszych czasach można zauważyć, iż technologia poszła znacznie do przodu. Szczególnie jeśli chodzi o komputery i ogólnie o programowanie. Korzysta się z niego wszędzie, każdego dnia, czy to w pracy, czy też w domu. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić wszystko na temat języka programowania. A dokładniej co to jest, do czego służy oraz jakie są rodzaje. Jeśli zatem kogoś interesuje ta tematyka, to zdecydowanie warto, aby ta osoba zapoznała się z treścią tekstu. Być może kogoś ta treść zainspiruje.

Czym jest programowanie?

    Na samym początku, aby zrozumieć, czy jest język programowania, którego używa developer IT, warto zastanowić się, czym w ogóle jest samo programowanie. Otóż pojęcie programowania oznacza nic innego jak, pewnego rodzaju proces tworzenia programu komputerowego. Robi się to poprzez posługiwanie się w tym celu kodem źródłowym. Inaczej mówiąc, programowanie polega przede wszystkim na opracowaniu poleceń dla komputera. Można wyróżnić głównie dwa kody: źródłowy oraz wynikowy.

Czym jest język programowania?

   Na pewno wiele osób zastanawia się czym jest w ogóle język programowania. Otóż, najprościej mówiąc jest to pewnego rodzaju zbiór zasad określających przede wszystkim, kiedy ciąg symboli tworzy program komputerowy , a także jakie obliczenia opisuje. Używa się ich przede wszystkim w informatyce. Zarówno informatycy jak i programiści mają z nim styczność. Zadaniem stworzonych programów komputerowych jest przede wszystkim przetwarzanie danych, wykonywanie obliczeń oraz różnych algorytmów, a także kontrolowanie lub obsługa  innych, zewnętrznych urządzeń typu roboty, drukarki itd.

Popularne języki programowania

   Warto dodać, iż na świecie możemy wyróżnić naprawdę bardzo dużo różnych języków programowania. Zaliczamy do nich między innymi: Python, JavaScript, JAVA, PHP, C++. Wiadomo jednak, że niektóre z nich są mniej, a inne bardziej popularne. Jednak mimo wszystko zawsze stanowi to popularny dylemat dla początkującego programisty.  Ich głównym problemem jest to, jaki język  powinno zastosować się w danej sytuacji oraz od jakiego języka w ogóle powinno się zacząć naukę programowania?

Java – To popularny język programowania, którego zastosowanie występuje między innymi w różnych aplikacjach bankowych oraz systemach zarządzania informacjami w firmie.

Python – Język ten staje się z dnia na dzień coraz bardziej popularnym językiem programowania. Używa się go w bardzo przyszłościowych dziedzinach. Głównie można go znaleźć w obszarach typu: analiza danych, statystyka, przewidywanie trendów.

JavaScript – Przez wielu nazywana jest fundamentem współczesnego Internetu. Mamy z nią do czynienia podczas wyskakiwania różnych okienek na stronie, rozwijania menu, czy też walidacji danych w formularzach. Funkcjonuje na stronach internetowych oraz aplikacjach.

PHP – To prosty a zarazem tradycyjny język, który wykorzystywany jest przede wszystkim do pisania aplikacji back-endowych. Chodzi o te, które działają po stronie serwera i zwracają dane do przeglądarek.

C++ – Jest to język programowania, który umożliwia dużą kontrolę nad zasobami sprzętowymi komputera. Mamy z nim do czynienia w grach.

  Jeśli chcemy zacząć uczyć się programowania, warto zastanowić się od jakiego języka chcemy zacząć. To bardzo ważne. Każdy tak naprawdę służy do czegoś innego.

developer-it.pl

Leave a Comment